poniedziałek, 31 marca 2014

127. Ty, ja i fejsPonieważ zaatakowało mnie jakieś choróbsko i nie czułam się najlepiej mój czytelniczy wybór padł na tą książkę dla młodzieży. Już opis z okładki pokazuje lekki styl w jakim została napisana, adekwatny do grupy odbiorców.

"Nie byłoby tej całej historii, gdyby nie facet, rzecz jasna. Josh najpierw zepsuł w ich relacjach wszystko (totalnie!), a teraz jeszcze dał Emmie link do tego nieszczęsnego fejsa...
Przede wszystkim trzeba wam wiedzieć, że jest rok 1996 i kiedy Emma włącza przeglądarkę, wpisuje adres: "www.facebook.com" i się loguje - patrzy w przyszłość. Przegląda swoje aktualne wpisy (i to aktualne jak diabli, bo sięgające aż piętnaście lat do przodu), by sprawdzić, co się zmieniło. Jaki ma status związku? Kto tym razem dzieli z nią życie, no i najważniejsze - czy jest szczęśliwa?
Ciekawość sprawia, że Emma igra z losem - eksperymentuje z teraźniejszością, by przyszłość uległa fascynującym przemianom. Co później? "Zaloguj", "Odśwież". Nowi partnerzy i nowe dorosłe rozterki. Początkowo to wszystko ją kręci, ale sami rozumiecie - co za dużo..."

Bardzo drażni mnie gdy te opisy nie są zgodne z prawdą. W przypadku "Tym ja i fejs" też jest kilka niezgodności,  ale do zaakceptowania. Akcja nie zaskakuje, wszystko można  przewidzieć już po kilku stronach jednak dość przyjemnie cvzyta się dalej. Zaciekawiło mnie jednak wykorzystanie facebooka w treści i to głównie dlatego zdecydowało o tym, że książka dostała się w moje łapki. 
Motyw poznawania przyszłości i prób zmieniania jej jest bardzo częsty w filmach i książkach.Natomiast po raz pierwszy spotkałam się z obsadzeniem internetu, a dokładnie wspomnianego portalu w roli kryształowej kulki. Móc jak Emma i Josh poznać swoją przyszłość, albo jej wycinki na podstawie różnych wpisów, zdjęć i profilowych informacji..W końcu ile razy myślało się: gdybym wiedziała wcześniej  to zrobiłabym inaczej? Muszę przyznać, że po lekturze poszłam rzucić okiem jak prezentuje się mój profil i co o mnie mówi. Jakie informacje można z niego odczytać i co mówią o mnie innym? Jedno jest pewne -  nie nadawałby się do przepowiadania mojej przyszłości ;)
Emma zaczyna eksperymentować ze swoją przyszłością i przekonuje się czym to grozi. Jakie następstwa może mieć z pozoru niewielka zmiana? Jak dużo zależy od naszych wyborów? Jakie zagrożenie niesie znanie tego co nas czeka? I jak łatwo można zmienić sytuację ze złej na gorszą.
Lektura nie wymagająca, przyjemna w czytaniu, dlatego nastolatkom bym ją poleciła.


W zeszłym tygodniu dotarła do mnie książka, którą przesłała mi yllla.
Bardzo dziękuję.

7 komentarzy:

 1. Bardzo mnie korci żeby przeczytać tą książkę "Ty, ja i fejs"...
  Gratuluję nagrody! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kamila do dzieła, poszukaj jej u siebie. Mam jednak wrażenie, że ty też już wyrosłaś z niej

   Usuń
 2. Prawdą jest, iż ludzi ciekawi ich przyszłość. Powodem często jest wspomniane przez ciebie "gdybym wiedział...". Być może uprzedziłam się do tej książki, ale jakoś nie widzę siebie czytającej wieczorem książki o FB, kiedy mam go na co dzień.
  Niemniej recenzja fajna i może książka trafi do nastolatków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie kręci mnie FB i nie sięgnę po tę książkę......

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo dziękuję za umieszczenie banerka do candy-zabawy, jako że właśnie sprawdzone, los trafia do maszyny losującej :)
  życzę powodzenia!
  pozdrawiam
  Weronka

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie zapowiada się ta książeczka:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię czasem przeczytać sobie taką lekką lekturę :-) także jak wpadnie mi ręce to ją zatrzymam i w odpowiednim momencie przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...